Hovawart

Plemeno hovawart pochází z Německa. Jméno plemene pochází ze staré němčiny (středoněmčiny): „Hova“ znamená dvůr a „wart“ je výraz pro hlídače. Díky nepřešlechtěnosti a citlivému přístupu při vývoji plemene je to velmi zdravé a dlouhověké plemeno (12-14 let). Je to vznešený, silný, středně velký pes, s krásnou dlouhou srstí (v barvách černá, černá se znaky a plavá). Řadí se mezi pracovní plemena.

POVAHA

Jsou to velmi vyrovnaní, dobře vychovatelní a dobromyslní psi se středním temperamentem. Jsou velmi přátelští k ostatním lidem, milí a trpěliví k dětem a tolerantní k ostatním zvířecím členům rodiny. Většinou nemají výrazné lovecké pudy. Jsou to sebevědomí, přiměřeně živí,  bezkonfliktní psi, nejsou ani přehnaně ostří, i když svého pána a rodinu dokážou skvěle bránit.

Naše zkušenost je, že nejsou konfliktní k jiným psům, nenechají si ale líbit útoky a jsou pak do souboje naplno (hlavně kluci). Mají ale zdravé reakce, nezraní psa, který se „vzdá“, dobře reagují na štěňata.

Jsou výborní hlídači, nepustí za branku souseda i kdyby k vám chodil každý týden několikrát. Když je ale soused s vašim dovolením na vašem dvorku, je z něj zase nejlepší kamarád.

VÝCHOVA

Hovawart je velmi vyrovnaný, snadno vychovatelný pes, Ideální je navázat s ním spíše „rovnoprávně“ partnerský vztah, na základě něhož ochotně, rád a trvale respektuje své postavení i veškeré požadavky. Negativně však reaguje (přestává komunikovat a přestává důvěřovat) na příliš hrubé a násilné zacházení.  Majitel hovawarta by tedy měl být vyrovnaný, laskavý, empatický, ale především i důsledný. Takový pes potřebuje člověka, kterého může respektovat.

Hovawart ocení, když mu dáte prostor to „nějak vymyslet“ po svém, pak se bude bezmezně snažit Vám vyhovět. Tlak a dril nemá hvw rád, potřebuje rozumět tomu, co po něm chcete.

VYUŽITÍ HOVAWARTŮ

Hovawarti jsou všestranně využitelní – výborně se uplatní jako domácí mazlíčci, oddaní společníci, perfektní hlídači ale i jako psi pracovní – jsou výborní stopaři, obranáři i záchranáři. Nicméně mohou být využiti například i pro canisterapii, agility a jiné aktivity se psy. Jsou velmi vytrvalí a pohybliví, takže se hodí i na dlouhé procházky, běžky, kolo aj.

PROČ SI VYBRAT PRÁVĚ HOVAWARTA?

Hovawarty chováme nepřetržitě od roku 1995 především pro jejich pohodovou povahu. Jsou to úžasní rodinní psi, perfektní hlídači, vhodní i pro pracovní využití, ale především jsou to skvělí společníci a parťáci pro život.

Napsat komentář

Chovatelská stanice plemene hovawart ze Starého Rejvízu.